Ha valaki csak néhány nap erejéig látogat a szigetországba, nem kell messzire utaznia Reykjavík városától, hogy csodálatos dolgokra bukkanjon. Alig egy órányi autózásra ugyanis, a híres Arany-háromszög annyi látnivalót tartogat, hogy már csak emiatt is megéri ide látogatni.
Hogy mi miért nevezzük háromszögnek, ne kérdezzétek, angolul Golden Circle néven forog a köztudatban, eredeti nyelven pedig Gullni hringurinn a neve, ami arany gyűrűt jelent. Bármelyikkel találkoztok, ugyanarról a helyről van szó. Talán azért hívjuk így, mert a Thingvellir Nemzeti Park, a Geysir és a Gullfoss vízesés alkotják a három fő látványosságot, amit ezen a viszonylag kis területen mindenképpen érdemes felkeresni.
A reykjavíki városnézés után mi is erre vettük az irányt, nagyon rohannunk nem kellett, mert az első kempingünk is erre volt, pár percnyi autózásra a gejzírtől.
Első állomásunk a Thingvellir (þingvellir) Nemzeti Park volt, ami egyrészt geológiai jelentőséggel bír, mert itt találhatók az eurázsiai és amerikai törésvonalak, másrészt történelmileg Izland egyik legfontosabb helye, mivel az őslakos vikingek 930-ban itt hozták létre az ország, és sokak szerint a világ első parlamentjét. Akit a történelme érdekel, majd utána olvas, ennél sokkal fontosabb az az elképesztő látvány, ami itt fogadott minket. GPS koordináták alapján nagyjából sikerült megtalálnunk annak a hasadéknak a bejáratát, ahonnét egy rövid gyaloglással el lehet érni az Öxarárfoss vízesést, miközben azon a területen sétálgatunk, ahol sok-sok évvel ezelőtt kemény, gyakran halálos ítéletek születtek.
Az Öxarárfoss vízeséshez vezető út
Érdekességképp elmesélem, hogy a foss szó jelentése önmagában vízesés, ahol ezt látjátok kiírva Izlandon, ott érdemes megállni, mert még a legkisebb foss is olyan gyönyörű, ami sokszor minden képzeletet felülmúl. (Előre is elnézést, de ezt még többször fogom hangsúlyozni.)
Persze, mire odaértünk, elkezdett szemerkélni az eső, így rögtön fel is avathattuk a vízálló kabátunkat. A borús, esős idő ellenére is gyönyörű látvány fogadott minket, ekkor még nem is sejtettük, hogy ez csak a bevezető lesz. Elég jól elidőztünk, és rengeteg felvételt készítettünk, úgyhogy inkább azokon keresztül próbálom megmutatni, milyen elképesztő.
Bár az Öxarárfoss a nemzeti park legnagyobb nevezetessége, még számos szépség található itt, akár egy egész napot el lehet bolyongni a környéken. Mi egy túrát terveztünk a Bruarfoss vízeséshez, amiről magyar nyelven nagyon keveset lehet olvasni, pedig egyszerűen meseszép. A Thingvellirt elhagyva a 37-es úton haladtunk a Geysir felé, de még előtte tettünk egy kis kitérőt. Az út bal oldalán kell figyelni a piros, pillangószerű jelet, ami általában valamilyen látványosságot jelöl, jelen esetben egy eldugott türkizkék vizű vízesést, a Bruarfosst.
A Bruarfoss vízeséshez vezető út ezzel a panorámával indul
Mivel előtte esett, elég extrém terep fogadott minket, és csak nehezítette a dolgot, hogy maga az oda vezető ösvény nem csak sáros, de viszonylag szűk is volt. Komolyan elgondolkodtunk, menjünk-e végig, de szerencsére első nap lévén fűtött minket a kalandvágy, így nem adtuk fel.
Kisebb zúgók még a fő látványosság előtt
A látvány fokozódik
Amit ott találtunk, az szavakkal nehezen leírható: kristálytiszta víz, hihetetlen kék színben pompázó kisebb-nagyobb zuhatagok, majd maga a vízesés testközelből, ráadásul mivel ez nem egy felkapott turistalátványosság, ide már csak kevesen vállalkoznak, hogy elgyalogoljanak.
A meseszép Bruarfoss
Szinte magával ragad!
Nagyon nehezen hagytuk ott ezt a csodát, de várt még ránk két szintén bámulatos természeti szépség: a gejzírek ősanyja, és a hatalmas Gullfoss vízesés, amikről a következő bejegyzésben részletesebben is mesélek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.