ManniA

"Borders? I have never seen one. But I have heard they exist in the minds of some people."

Izlandi kempingkörkép a szuper felszerelttől a zuhanyzó nélküliig

 

Az, hogy izlandi körutunkat egy dobozos autóval tettük meg már eleve a komfortzónánkon kívül esett, ezt pedig csak tetőzte, hogy a tisztálkodást kempingekben kellett megoldanunk, sokszor hideg vízzel. Olyan is akadt, ahol fürdésre nem is volt lehetőség, csak arra, hogy beparkoljunk a kocsival. Hogyan lehet ezt átvészelni? Van rá mód!

 

Pirossal jelölve, ahol megszálltunk

Mielőtt tovább olvasnál, érdemes megnézni, hogyan lehet két hetet eltölteni egy autó csomagterében, ahol mindössze egy matrac fér el, amin aludni lehet. Az Izland címke alatt megtaláljátok: https://mannia.blog.hu/2018/08/28/igy_toltottunk_ket_hetet_izlandon_egy_dobozos_auto_csomagtereben

Szóval, a kempingektől is tartottunk, mert bár sosem a luxust keressük egy szállásnál, de azért szeretjük, ha van saját wc, és saját fürdőszoba, ahol egy forró fürdő kíséretében kényelmesen levezetheti az ember egy hosszú nap fáradalmait, és felfrissülhet.

Izlandon ilyen nem volt, vagyis létezik persze szálloda is, de azok olyan horror árakon mozognak, amit sokkal szívesebben költöttünk élményekre. Ráadásul szálloda kevesebb helyen van, mint kemping, így ez utóbbi sokkal praktikusabb, ha körbe szeretnénk járni az egész szigetet, mert így sok időt megspórolhatunk.

Két hét alatt volt lehetőségünk sok és sokféle kempinget kipróbálni, és talán hasznos tapasztalatokat osztok meg veletek. Egy kivételével mindegyikhez érvényes volt a Camping Card, amit a GoCamper-ünk mellé váltottunk ki. Ezzel számos izlandi kempinget szabadon lehet használni, és ennyi éjszakára már meg is éri kiváltani, mert jóval kedvezményesebb, mint mindenhol külön fizetni. A kártya a kempinghely árát tartalmazza, ahol volt, ott ingyen lehetett használni a konyhát, és néhány helyen az elektromos áramot. Az idegenforgalmi adó az, amit mindenhol külön kell fizetni, valamint a fürdés is plusz pénzbe kerül, valamint sok helyen az elektromos készülékek töltése is.

Tipp: telefon, kamera, stb. töltéséhez itthon is lehet vásárolni autós invertert, ami menet közben tölti a készülékeket.

 

1. Kemping a Geysir szomszédságában

Első éjszakánkat a Skjól Campingben töltöttük, ami elsőre kellemes meglepetést okozott. Volt étterme, bár mi ezt nem próbáltuk ki, és a fürdővel is meg voltunk elégedve. Néhány száz koronáért lehetett tusolni (a pontos összegekre már nem emlékszem, de nagyjából 300-400 korona körül volt mindenhol). A kabin egyszemélyes, zárható volt, és meleg víz is jutott, azt pedig senki nem ellenőrizte, valóban vettünk-e fürdőjegyet. Bár sokan voltak, de a nagy területen eloszlott a tömeg, és a hely nagy előnye, hogy közel van a Strokkur és a csodálatos Gullfoss. Ide még utolsó napjainkban visszatértünk, mikor a bónusz napunkat töltöttük a környéken.

http://www.skjolcamping.com/camping.html

Első éjszakánk. Még este 10 után is ilyen világos volt.

 

2. A déli part legfelszereltebb kempingje

A déli parton, ahogy haladunk kelet felé, elég ritkán vannak kempingek. Ezért a Vik Camping kissé zsúfolt, ám nagyon jól felszerelt. Ami a legjobban tetszett, hogy volt fedett étkező rész, ami nem volt extra, egy bordó, bádoggal bevont épület, de rendelkezésre állt mikró és vízforraló, valamint kényelmesen le lehetett ülni enni, már ha volt hely. Mégis más, ha nem az esőben állva, esernyő alatt kell megfőzni a vacsorát, és nem a csomagtérben kuporogva kell enni. A fürdésért pár száz koronát itt is fizetni kellett, viszont korrektek voltak, mert este, ahogy megérkeztünk, figyelmeztettek, hogy a meleg víz elfogyott, ezért csak utólag fizessünk, ha valóban le tudunk tusolni. Erre az esetre jön jól a nedves törlőkendő, amivel végszükség esetén lehet azért tisztálkodni. Mire felébredtünk, már szintén fogytán volt a meleg víz, így egy fogmosás és mosakodás után továbbálltunk, és reménykedtünk, a következő helyen lesz lehetőség tusolni is.

http://www.vikcamping.is/

 

3. Amikor nem jutunk el a kiszemelt kempingig

A harmadig napunkon kissé megcsúsztunk, ami nem csoda, hiszen olyan gyönyörű helyeken jártunk. A jégmezők és a gleccserek annyira lenyűgöztek, hogy többet időztünk, mint ami belefért a napba. Még szerencse, hogy nyáron nem sötétedik be Izlandon! Már éjfél volt, és a választott kempingig még 3 órát kellett volna autózni, közelebb pedig nem is volt olyan, ahol elfogadták volna a kemping kártyánkat. Végül úgy döntöttünk, inkább pihenünk, és Höfn hatalmas kempingjében befizetünk egy éjszakára. Szerencsére nem volt túl drága, ráadásul volt zuhanyzója, ahol nemhogy meleg, hanem egyenesen forró vízzel lehetett tusolni. Itt más rendszer volt, mert a zuhany fém pénzzel működött, és bizonyos összegért meghatározott percig folyt a víz. Viszont külön kabinos, zárható volt. A hely egyetlen hátránya az volt, hogy sokan voltak, és viszonylag messze tudtunk leparkolni a vizesblokktól, így mosogatáshoz és a wc-ig is elég sokat kellett gyalogolni. Itt ismerkedtünk meg reggel egy izlandi bácsival, aki kedélyes beszélgetésbe elegyedett velünk, és elmesélte, ő hétvégente lakóautóval járja a szigetet, mert hiába élte le itt az életét, nem tud betelni a szépségével.

Harmadik reggel

 

4. Kemping a semmi közepén

Mivel előző nap már úgyis borult a program, így másnap sem ott szálltunk meg, ahol eredetileg terveztük, helyette kalandoztunk kicsit a sziget belseje felé. Így keveredtünk a semmi közepén Fjalladyrd mesebeli kempingjébe. Gyönyörű helyen fekszik, a fürdésre a hozzá tartozó kis hostel fürdőszobáiban van lehetőség, amik olyanok, mint egy szállodában. Egyszerűen imádtuk. Mivel éjszaka borzasztó hideg volt ezen a részen, alváshoz jól beöltöztünk, reggel pedig arra ébredtünk, iszonyat melegünk van. Olyan szép időnk lett, hogy szikrázó napsütésben, csodaszép környezetben reggelizhettünk a friss levegőn. Fájó szívvel álltunk tovább.

https://www.fjalladyrd.is/en/camping

Gyönyörű kilátás reggelihez

 

5. Kemping saját termálfürdővel

Északon, Húsavík környékén rengeteg a látnivaló, ám annál kevesebb az olyan kemping, ami elfogadja a kártyát. Így hát sok választásunk nem volt, a várostól kissé délre fekvő Heidarbaer kempingjében szálltunk meg. Itt két éjszakát is eltöltöttünk. Jó döntés volt, ugyanis a nagy területen kényelmesen elfértek a kempingezők, volt étterem és külön kis konyha része is, ahol normális tűzhelyen lehetett vacsorát főzni. Ami pedig különlegessé tette, hogy saját kis termálmedencével rendelkezett, a zuhanyzóban pedig kellemes meleg víz volt. A tusoló rész ráadásul fel volt szerelve hajszárítókkal is, így első itteni esténken végre megejthettünk egy hajmosást is.

http://www.heidarbaer.is/

 

6. Hvammstangi, a felejthető

Mivel kicsit átrendeződtek a programjaink, így egy kempinget kihagytunk, és rögtön Hvammstangiban szálltunk meg. Egyébként semmi baj nem volt vele, de mégis olyan semmilyen hely volt. Volt zárt étkező rész, és fürdő is, de meleg víz nem, így a fürdés ismét elmaradt. Sajnos parkolóhely csak messze volt a főépülettől, a hely pedig kicsit gondozatlan volt, így nagy, vizes fűben lehetett csak elbotorkálni a mosdókig.

Mivel a sok eső és hűvös napok után vágytunk már egy kis melegre, így másnap ellátogattunk egy fjordra néző szabadtéri termálfürdőbe Hofsós városánál. Itt kötelező volt teljesen letusolni, mielőtt bárki a medencébe menne, így ismét letudtuk a hajmosást is.

https://www.utilegukortid.is/hvammstangi/

Ha nincs a kempinghez zuhanyzó, megéri keresni egy közeli kis termálfürdőt, ami nem sokkal drágább, mint egy zuhanyjegy.

 

7. A nagy kedvenc a fjordokban

A Nyugati-fjordokba már kevesebben látogatnak, így a kempingjeik kevésbé forgalmasak, ezzel együtt pedig kevésbé lelakottak. Eredetileg Tungudalur városánál néztük ki az esti szálláshelyet, de mivel korán odaértünk, így elautóztunk Bolungarvíkig, egy kis halászfaluig, aztán pedig ott sem akartuk hagyni, annyira megszerettük. Hogy miért, arról már meséltem.

Rajtunk kívül még 3 autós és két sátras kempingező társaság aludt ott. Hatalmas, fűtött étkező tartozik a kempinghez egy szuper konyhával, és zárható fürdőkabinokkal, ahol isteni forró víz folyt a csapból. Nem mellesleg ilyen tiszta kempingben sem előtte, sem utána nem jártunk.

https://www.bolungarvik.is/english

A kedvenc kempingünk

 

8. A kemping, amit soha nem ajánlanék

A jóból gyorsan belecsöppentünk a rosszba, az előző szöges ellentétébe. Egy hotelhez tartozó kempingben szálltunk meg, amiről azt hinné az ember, hogy ha egy jó nevű szállodalánc adja hozzá a nevét, akkor ott bizony kényelem lesz a javából. Ezt nagyon hamar elfelejthettük, mert kiábrándító volt az egész. Gondozatlan területen, sárban kellett parkolni, a wc-k borzasztóan néztek ki, zuhanyzó rész pedig egyáltalán nem tartozott a kempinghez. Nomád körülmények között a kis gázfőzőn megmelegítettük a vacsoránkat, aztán gyorsan le is feküdtünk aludni, hogy másnap minél hamarabb szabadulhassunk innen. Reggel ismét egy termálfürdőben frissítettük fel magunkat.

A honlapot csak azért mutatom meg, hogy tudjátok, ha Izlandon jártok, melyik kempinget kell elkerülni.

https://www.utilegukortid.is/laugar/

 

9. Rögtönzött szállás: Varmaland Campsite

Mivel nagy szélvihar kerekedett, a Hraunfossar és a Barnafoss vízesések után inkább kerestünk egy közeli kempinget, hogy minél hamarabb le tudjunk állni valahol. Varmaland kempingje sem nagy szám, de az előző után azért megtette ez is. Az pedig kifejezetten feldobta a hangulatunkat, hogy végre nem konzerv vacsorát ettünk, hanem elkészítettük életünk legdrágább rántottáját.

https://www.utilegukortid.is/varmaland/

Kempinges rántotta

 

10. Végre ismét egy normális kemping

Stokkseyri kempingje ideális választásnak bizonyult, szép, rendezett, és a déli parti ismétlőnapunk után még pont elérhető távolságban volt, hogy ne későn érjünk vissza pihenni. Másnap pedig alig kellett autóznunk, hogy elérjük a fővárost. Bár a déli rész felkapottabb, itt mégsem volt zsúfoltság.

https://www.utilegukortid.is/stokkseyri/

 

11. Utolsó éjszaka a reptér közelében

Végül már csak az volt a szempont, hogy a reptér közelében szálljunk meg, mivel korán kellett kelnünk. A közelben két kemping található, mi a Vogarnál találhatót választottuk, ami igencsak nomád, látszik, hogy itt csak átutazóban szállnak meg az emberek. Tusolója nincs, így utolsó estére elfelejthettük a fürdést, de legalább volt meleg víz a mosogatáshoz, és fűtött wc.

Itt már megy az osztozkodás, hiszen van, aki ide érkezik, és még semmije sincs a kempingezéshez, és van, aki innen távozik, és nem akar felesleges dolgokat magával cipelni. A kis konyharészben egy dobozba be lehet rakni a megmaradt tartós élelmiszert, esőkabátot, bármit, ami már nem kell. Mi is kipakoltuk a felesleget, a megmaradt gázpalackot pedig egy szimpatikus párnak adtuk, akik akkor este érkeztek.

https://www.utilegukortid.is/vogar-vatnsleysustrond/

Utolsó főzőcske

 

Egy gyors fejszámolás után 14 helyett ez csak 13 éjszaka (tudom ám, hogy 11 pont, de aki figyelmesen olvasta, két helyen két éjszakát töltöttünk), egy kimaradt, de mivel nem emlékszem melyik, így nagy valószínűséggel nem volt sem olyan rossz, sem kiemelkedően jó.

Remélem, hasznosnak találta, aki Izlandra készül, és azok is találtak praktikus információkat, akik még sosem kempingeztek sehol, de tervezik a jövőben.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://mannia.blog.hu/api/trackback/id/tr8316645668

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

ManniA

Elköltözött az Útitárs blog, a Cafeblog megszűnése után itt olvashatjátok tovább az utazós történeteinket ManniA néven. A már megszokott saját utazós élmények és tapasztalatok mellett továbbra is lesznek különleges, számomra kedves receptek, és néhány személyesebb poszt is.

Friss topikok

süti beállítások módosítása